10 tipikus hiba, amit elkövethet hőszigeteléskor

1.   Egyáltalán nem hőszigetel,

  • mert túl drága

Az egyik legnagyobb elkövethető hiba a házépítés és felújítás során a hőszigetelés kialakításának elmulasztása. Egy otthon- különösen egy családi ház hőszigetelése – valóban nem kis összegbe kerülő feladat, de amennyiben egy percnyi kételye lenne, nézzük a számokat:

A homlokzati szigetelés megfelelő kialakításával a fűtés számla átlagosan 33%-al csökkenthető, a befektetésünk ára 3-4 év alatt meg is térül, ami nem tekinthető hosszú időnek egy ház fennállásában. Hangsúlyozzuk: homlokzati hőszigeteléssel! Tehát a tető-, padlás-, padló és pinceszigeteléssel ezek az értékek tovább javíthatóak.  A szigetelés nem csak a téli hideg, hanem a nyári túlzott hőségtől is megvéd, így a klímafelhasználók áramköltségeit is lecsökkenti.  Számításunkban még nem kalkuláltunk azzal, hogy az energia árak feltételezhetően tovább növekednek, tehát nem kérdés: mindez ellen mielőbb fel kell készülnünk.

  •  túl sok utánajárás az engedélyek miatt

Sokan abban a tévhitben élnek, hogy az utólagos hőszigetelés is engedélyköteles. Erre csak akkor van szükség, ha műemléképületről vagy teljes homlokzatváltásról van szó, így emiatt nem kell halogatnia.

2.   Olcsó, rossz minőségű anyagokból próbálja „megúszni” a szigetelést

A piacon rengeteg típusú, különböző minőségű hőszigetelő rendszerrel találkozhatunk. A kiváló minőségű prémium termékektől a darabos, újrahasznosított hőszigetelőlapok – számos megoldás közül választhatunk. A legrosszabb, amit tehetünk, hogy a különböző típusú és márkájú hőszigeteléseket keverve alkalmazzuk. Tehát azt javasoljuk, hogy tájékozódjon a hőszigetelések típusairól, azok előnyeiről és hátrányairól, és döntsünk egy megoldás mellett, hiszen mindegyiknek más hőszigetelő értéke van, egymással nem kompatibilisek, a rosszabb minőség, a rossz illesztés a szigetelés „gyenge pontjává” válhat, ahol köztudottan páralecsapódás, majd penész alakulhat ki, vagy ami még rosszabb: leeshet, megrongálódhat a termék. Ha ez nem lenne elég, az ilyen döntés garanciavesztéssel jár, hiszen a gyártók csakis kizárólag rendszerre vállalják a kötelezettséget.

3.   Vékonyabb hőszigetelő lapokon próbál spórolni.

Lehetséges, hogy pillanatnyilag az ár barátságosabbnak tűnik az építkezéskor egy vékonyabb hőszigetelő réteg választásánál, de gondolkodjunk inkább hosszabb távon! A vastagabb szigeteléssel több energiát spórolhat meg a következő évekre!  Régebben 3-4 cm vastagság volt az elfogadott, ma már a 8 cm a kötelező, a jövőre nézve viszont a 9-10 cm EPS lap a javasolt.

4.   Nem a leghatékonyabb helyen, vagy rossz sorrendben kezdi a hőszigetelés felújítását

A különböző területeken kialakított hőszigeteléssel más-más mértékű eredményt érhetünk el energia megtakarítás szempontból. A legnagyobb hőveszteség a  falakon keresztül történik, kb 40 %-ról beszélhetünk, így érdemes azzal kezdeni. A lábazatokon, padlón 10-10 %, a padlásfödémen és nyílászárókon 20-20% távozik, mely utóbbiak javítása a legegyszerűbb és leggyorsabb. A sorrendet az évszakok is befolyásolhatják, hiszen télen a homlokzati és lábazati hőszigetelések elkészítése nem lehetséges.

5.   Vízszigetelés elmulasztása

A víz a legnagyobb ellensége a hőszigeteléseknek, ezért nagy odafigyelést igényel ennek a problémának az elkerülése. Tartós nedvességet kapva jelentősen csökkenhet a hőszigetelő képesség, tehát mindenképpen a már kiszáradt helységekbe, jóval a betonozás, és más vízigényes feladatok után érdemes elkezdeni.

6.   Szigeteletlen falrészek és hőhidak keletkezése

Sajnos nagyon gyakori hiba, hogy a hőszigetelésnél néhány felületi rész kimarad, mert sokan úgy gondolják, hogy ott nem annyira fontos lefedni, vagy hogy akkora kis rész úgysem számít, maradhat szigetelés nélkül. Ezek az elhanyagolhatónak tűnő figyelmetlenségek később sok bosszúságot okozhatnak, hiszen ezek a kihagyott pontok lesznek a penészesedés potenciális táptalajai. A hőszigetelés hatékonysága is nagyban lecsökken, hiszen a hő ezeken a réseken fog nagymértékben eltávozni.

A hőhidak kialakulását tehát meg kell előznünk, oda kell figyelnünk, hogy valóban minden egyes négyzetcentiméter egyforma vastagságban legyen leszigetelve, különösen odafigyelve olyan részekre mint a nyílászárók körüli rész, erkély, kerítéscsatlakozás. Itt bontásra is sor kerülhet, emiatt ne mulasszuk el ennek a területnek a hőszigetelését sem!

7.   Hőszigetelés hibás rögzítése

A hőszigetelés megfelelő rögzítésének alapja a szigetelendő felület megfelelő előkészítése. Az egyenetlenségeket ki kell tölteni, vagy el kell távolítani. Figyeljünk arra is oda, hogy a vakolat alatt ne maradjanak üregek. Ezt kopogtatással egyszerűen ellenőrizhetjük. A por eltávolítása is nagyon fontos, hiszen a tapadás mértékét nagyban lecsökkentheti. Ezután jöhet az alapozás, melyet mélyalapozásnak is mindenképpen kell, hogy kövesse, végül a falat egybe kell csiszolnunk. Ezután már biztosak lehetünk a hőszigetelő lapok megfelelő rögzítésében.

Ha biztosra akarunk menni, akkor megfelelő mennyiségű és minőségű ragasztóanyagot és dűbelt is kell alkalmaznunk, hogy Önnél ne fordulhasson elő az, hogy a hőszigetelés leszakad. A gyenge minőségű dűbelek csak 4-5 évig bírják, ez nagyon kevés, pláne ha azt vesszük alapul, hogy a gyártók rendszereikre 8-10 év garanciát is vállalnak, valójában pedig akár 40-50 évig is kifogástalan állapotban maradhatnak. Azt javasoljuk, hogy az EPS lapok közel felét kenje be ragasztóval,  és négyzetméterenként használjon 6 db dűbelt a biztos rögzítésért. Így a szigetelés maximálisan hatékony és hosszú életű lesz. Azért is fontos, hogy ne spóroljunk a dűbellel, mert így a szigetelő rendszerünk ellenállóbb lesz a viharok, a szél szívóerejével szemben, illetve megakadályozzák az úgynevezett matrac effektust, mely a hőmérsékletváltozás okozta zsugorodás és tágulás miatt jön létre.

Kényelmi kérdés, hogy zsákos vagy már kész ragasztóhabot választ, a lényeg, hogy a rendszerhez gyártott vagy ajánlott termék legyen, nehogy elveszítse a gyártó garanciáját.

Győződjön meg arról, hogy a megfelelő technikával ragasztja fel a polisztirol lapokat. Figyeljen az egyenletességre. Hagyományos ragasztó esetében pogácsás technikát alkalmazzunk, valamint a lapok széleit is mindig ragasztózzuk be, kész ragasztó esetében pedig hullámvonalakban vigyük fel.

8.    Padlószigetelés elmulasztása

A padlószigetelést mindenképpen érdemes szakszerűen kialakítani már a ház megépítésénél, mert később csak bontással tudjuk azt pótolni. A falakkal való csatlakozásnál peremszigetelőre is szükség van, mert a hőhidak leginkább a falak és a padló találkozásánál alakulnak ki.

Az padlószigetelés nélküli házakban hőhíd a talaj fele keletkezik, a páralecsapódás itt történik, így a burkolat penészesedhet, tönkremehet.

9.   Padlásfödém szigetelésének nem szakszerű kiépítése, használata

A padlásfödémen keresztül megdöbbentően sok hőenergia távozhat, amennyiben az nem megfelelően szigetelt. Egyszerűen kivitelezhető, akár utólag is, csupán párafékező fóliára és szigetelőlapokra van szükség. A padlásfödémet érdemes akkor is jól leszigetelni, ha nincs beépítve, hogy annak lehetőségét a későbbiekben fenntartsuk.

Gyakori hiba, hogy a normál hőszigetelő lapokat tárolónak használják, így megrongálódnak, esetleg el is törnek, szigetelő képességük csökken. Ha pakolni szeretnénk a padlástérbe, alakítsuk ki úgy, hogy az alsó rétegben terhelhető EPS lapot vagy kőzetgyapot táblát fektetünk, arra pedig USB lapot.

10.  Nem megfelelő garanciavállalás

Nagyon fontos megvizsgálnunk a termékek és a kivitelezők kiválasztásánál, hogy a garanciát ki vállalja. A legjobb, ha a gyártó előírásainak megfelelő termékeket és előírásokat követjük, rendszerben gondolkodunk, így a garanciát vállalják akár 8-10 évre is. A kivitelezők rendszerint kevesebb időre vállalják a garanciát, nehezebben is ismerik el az általuk okozott hibákat, azok kártalanítását is nehezebb kieszközölnünk.