Hőszigetelő rendszerek

Polisztirol szigetelés

Először is érdemes tisztázni, hogy a polisztirol hőszigetelő rendszereknek rengeteg elnevezése van a köztudatban: hungarocell, Dryvit szigetelés, Nikecell hőszigetelés, EPS. Ezek a nevek mind egy és ugyanazt jelentik.

Az EPS rendszerek jelenleg a legnépszerűbb megoldások közé tartoznak, különösen, ha homlokzati szigetelésről van szó.

Bizonyára ismerős önnek az érzés, amikor csak úgy sugárzik a hideg a falból. A hungarocell szigetelés ezt az érzetet hivatott megfékezni, helyette kellemes és komfortos lakóérzetet ad otthonának, egyenletes meleget biztosít. Lényege, hogy a harmatpontot kitolja a külső falsíkra, így csökkentve a páralecsapódást, melynek következménye a penészesedés.

Hatékonyan védi otthonunkat a hőveszteségtől, így rendkívüli mértékben csökkenti fűtésköltségeinket is. Télen bent tartja a hőt, nyáron pedig kizárja a meleget. Egyaránt alkalmazható vakolatlan vagy már meglévő homlokzati vakolatra, így leegyszerűsítve a felújításokat. Fedése az építkezés után egyszerű. Páraáteresztő és vízzáró, így felülete könnyedén tisztítható. Mivel kívülről szigetelünk vele, így a hasznos lakóterületből nem vesz el. Élettartama megfelelő beépítés mellett hosszú távú lesz. Ennek érdekében mindenképpen gondolkodjunk rendszerben, kövessük a beépítési utasításokat, hiszen a gyártók is így vállalják a garanciát.

Fontos, hogy a dryvit rendszereket védjük a vízfelvételtől, mivel annak tartós hatása alatt romlik a rendszer hőszigetelő képessége.

Üveggyapot szigetelés

Az üveggyapot szigetelés elsősorban fa- és fém szerkezetű vázas épületek, válaszfalak, mennyezetek és álmennyezetek hő- és hangszigetelésére kifejlesztett termék.

Párafékező fóliával együtt megakadályozza, hogy pára hatoljon be a szigetelőanyagba, így meggátolja, hogy annak minősége leromoljon,  később pedig penészedjen. Előszeretettel alkalmazzák gipszkartonozáshoz, fa lambériához is.

Előnye, hogy könnyen kezelhető, szállítható, beépítése így gyors és egyszerű. Az épületek energiafogyasztását nagyszerűen lecsökkenti. Hő-és hangszigetelési értékei kiválóak, emellett biztonságos is, hiszen az A1-es tűzvédelmi besorolással rendelkezik.

Az üveggyapot elképesztően jó ellenálló képességű szigetelő anyag, évtizedekig megőrzi alakját és minőségét.

Kőzetgyapot szigetelés

A polisztirol rendszerekkel szorosan lépést tartva említhetjük meg a kőzetgyapot szigetelő rendszereket. Széleskörű felhasználási lehetőségének, kiváló minőségének és hőszigetelési értékeinek köszönheti egyre nagyobb népszerűségét.

Alkalmazása nagyban megnöveli a ház energiatakarékosságát, kíméli pénztárcánkat fűtési szezonban.  Javítja hő- és komfortérzetünket otthonunkban. Javítja az épületek fizikai stabilitását is, mivel nem rongálják meg a hőhatásokból adódó tágulást és zsugorodást okozó hőmérséklet különbségek.

Kiváló ár-érték aránya mellet fontos, hogy a gyártók általában 5-10 évnyi rendszergaranciát vállalnak a termékekre.

Melyik hőszigetelő rendszert hol alkalmazzuk?

Födémszigetelés

A födémszigeteléshez általában tekercses üveggyapotot alkalmazunk, amelyhez feltétlenül szükséges a párazáró fólia. Könnyű szerkezetű építőlemezzel – OSB-vel vagy gipszkarton lappal – zárjuk le. A födém megfelelő szigetelésével akár 20%-al csökkenthetjük energiaköltségeinket.

Tetőszigetelés

A tetőszigeteléshez táblás kőzetgyapot lemez az ajánlott, akár 2 rétegben is. Beépítéséhez itt is szükségünk lesz a megfelelő fólia alkalmazására.

Homlokzati szigetelés

A homlokzati szigetelésnél az EPS polisztirol lapok a legnépszerűbbek, melyhez szükségünk lesz ragasztóra, dűbelekre, üveghálóra, alapozóra, vakolatra, profilokra és élvédőkre. Nagyon fontos, hogy ne szedett-vedett olcsó, különböző gyártótól származó elemeket vegyünk, hanem gondolkodjunk rendszerben, hiszen a gyártók is így vállalnak garanciát! A dűbelekkel és ragasztóanyagokkal ne spóroljunk, hogy egy hosszú távon jó minőségű szigetelést kapjunk. A homlokzat hőszigetelésével 33%-al csökkenthetjük az energiaköltségeinket!

Vízszigetelés

A vízszigeteléshez bitumenes lemezre, oldószeres kellősítőre, drénlemezre, dréncsőre és kavicságyra van szükség.

Lábazatszigetelés

A lábazatszigeteléshez extrudált (xps) polisztirol hőszigetelő lapokat szokás használni, melyek ellenállnak a nedvességnek, egyáltalán nem vesznek fel vizet.

Padlószigetelés

A padlószigetelés is rendkívül fontos a ház egészséges és hosszútávú fennállása, valamint a megfelelő hőérzet és energiatakarékosság szempontjából. Véd a nedvesség ellen is, ezáltal a penész kialakulása ellen. Érdemes az építkezés során kialakítani, mivel bontást igényel az utólagos kiépítése. Figyeljünk oda, hogy kiegyenlített lapokra tegyük az XPS lapokat, valamint a peremszigetelést is végezzük el!