Energiatakarékos épületek

Egy átlagos háztartásban a megszokott hétköznapokra hő- és villamos energiára van szükségünk. Sajnos a megdöbbentő igazság az, hogy ennek a felhasználásnak több mint 70 %-át a fűtés teszi ki, így az energiatakarékosság kérdéskörben ma a központi szerepet a fűtés költségek csökkentése teszi ki.

Az előrelátó építkező rengeteget spórolhat a jövőben, amennyiben nem a hőszigetelő rendszer kiépítésén vagy annak kihagyásával akar takarékoskodni. Ez az egyszeri befektetés az évek során érezhetően megtérül, különösen, ha szem előtt tartjuk azt a tényt, hogy a házépítés költségeinek a hőszigetelő rendszer kialakítása átlagosan mindössze csak 7-10 %-a. Utólag is hőszigetelhetünk, de ez a megoldás ennek az értéknek a többszörösére várható.
Az energiaárak növekedése az utóbbi években a hőszigetelés vastagságának javasolt értékét is feljebb tornázták. Míg korában beérték 3-4 cm vastagságú hőszigetelő réteggel, addig ma már szabályok és rendeletek ezt 8 cm-re írják elő. Ez az érték a a fejlettebb hozzánk hasonló klímájú országokban minimum 9-10 cm, tehát aki igazán előre gondolkodik – számítva arra, hogy ez a trend előbb vagy utóbb minket is utolér – már ezt a vastagságot alkalmazza otthonán. Passzívházak esetén ennél még vastagabb réteg alkalmazása az ideális.
Ha egy épületet abszolút energiatakarékosra tervezünk, a nyílászárók megválasztására is nagy hangsúlyt kell helyeznünk, hiszen ezek az épület „gyenge pontjai”. A rossz minőségű ajtók és ablakok a hőveszteséget 10%-al is megnövelhetik, így olyan termékeket vásároljunk, amelyek üvegezése 2 vagy akár 3 rétegűek és legjobb, ha az üvegek közötti rések nemesgázzal töltöttek.
A fűtésrendszer megválasztása is nagyon meghatározó és fontos döntés. Amennyiben lehetőségünk van eldönteni, hogy milyen kazánt szeretnénk, úgy az egyre elterjedtebb kondenzációs kazánok közül válasszunk, melyek átlagosan 10%-kal jobb hatásfokkal működnek, mint a hagyományos készülékek, mivel a korszerű technológia nem hagy hőenergiát veszteségként távozni, a keletkezett füstgázt is hatékonyan hasznosítja. Ha nincs lehetőségünk váltásra, termosztatikus radiátorral és szobatermosztátokkal is jelentősen csökkenthetünk a költségeken, úgy, hogy eddig megszokott komfortérzetünket sem kell feladnunk.