Épületek energetikai besorolásának javítása

Magyarországon sajnos nagyon gyakran előfordul a házak nem megfelelő, gyengén kivitelezett építése. Ez nem csak esztétikai, de műszaki és egészségügyi szempontból is sok gondot okozhat. A rosszul kivitelezett hőszigetelés nálunk különösen nagy problémát okoz a szélsőséges időjárás miatt, hiszen a teleink hosszúra nyúlnak és nagyon hidegek, a nyaraink pedig egyre forróbbak, ezért az egy négyzetméterre jutó energiafogyasztásunk a többszöröse a nyugat-erópai értéknek, energiapazarlásban sajnos az élen járunk.

Ma már lehetőségünk van a lehető legkorszerűbb és legjobb minőségű építőanyagokból választani.  Sajnos a kivitelezőink nincsenek könnyű helyzetben, nem mernek árajánlatot tenni úgy, hogy mindenből a legjobb minőséggel kalkulálnak, mert félő, hogy a gyengébb minőséggel, olcsóbban dolgozó konkurens nyeri el a projektet, pedig hosszú távon az ő megoldása lenne a kifizetődő.

Az energiatakarékos házak megépítése a tervezéssel kezdődik. Ezt a szemléletet kell követnünk már az alapok lefektetésénél. Ha ma építünk házat, akkor érdemes úgy építenünk, hogy az ne csak a mai előírásoknak feleljen meg, hanem 10 vagy 20 év múlva is. 2009. január 1-től az új épületeknél kötelező az energiatanúsítvány elkészítése. A++-tól az I-ig terjedő kategóriába sorolhatóak be, amit már az építkezés legelején el kell dönteni. Az Unió további intézkedéseket hoz az energiatakarékosság fokozására: a széndioxid-kibocsátást és energiafogyasztást 20 %-al kívánja csökkenteni a 90-es évekéhez képest, a megújuló energiaforrások részarányát pedig 20 %-al növelni kívánja. Így további szigorításokra számíthatunk a jövőben.

Már látványos eredmények érhetőek el, ha kezdetekkor előre gondolkodunk. Már a nyílászárók déli égtáj felé tervezésével is nagy eredményt érhetünk el, ezenkívül azok minőségének jó megválasztásával ezt tovább fokozhatjuk.

A nyolcvanas évekig épült épületek, a rájuk jellemző falazattal, ablakokkal, fűtési rendszerrel és melegvíz előállítással általában G kategóriát kapnak. Nagyobb előrelépést az utólagos hőszigetelés és napkollektorok felszerelése jelenthet. Az ez után épült épületek 2006-ig bezárólag sorolhatóak E osztályba. 2006 után épült házak a rendeleteknek köszönhetően már a B kategóriát is elérik, innen már könnyedén átjuthatunk A, A+, A++ kategóriákba.

Ma már a korszerű kerámia téglákkal, a fokozott hőszigetelésű nyílászárókkal és a nagyon korszerű, megfelelően kialakított hőszigetelő rendszerekkel, kondenzációs gázkazánnal  könnyedén elérhető az A kategória. Még korszerűbb nyílászárókkal és megújuló energiaforrásokkal pedig A+ és A++ kategóriát kaphatunk.